fbpx

Umíte rozpoznat „teplotu“ barev?

K napsání tohoto článku mě přivedla náhoda. Nedávný post jedné začínající malířky ve skupině o malování. Jednalo se o velmi zdařilé dílko, ale něco mi tam nesedělo. Zrovna jsem venčila psa a k jejímu obrazu jsem se stále vracela. Věnovala jsem mu skoro hodinu času z dvouhodinové procházky.

Na obraz jsem se dívala stále znovu, přibližovala, oddalovala a přemýšlela. Hlava mi říkala, že se koukám na zimní krajinu, ale můj pocit byl jiný, barvy byly teplé a tak jsem tomu sněhu prostě nevěřila. A ač to nemám běžně ve zvyku, tak jsem autorce tento svůj pocit napsala. Po chvíli přidala fotku obrazu v jiném světle a už bylo celé vyznění obrazu jiné. Ale myšlenka k napsání tohoto článku mi v hlavě zůstala a tak tady je.

Co je to teplota barvy?

Každou barvu můžeme jednoduše rozdělit podle toho, jestli je teplá nebo studená. Znají to především ženy, které podle svého typu (jaro, léto, podzim, zima) mají určené, že jim víc sluší právě teplé nebo naopak studené odstíny. Běžné dělení můžete vidět na obrázku níže. Není na tom nic složitého a dává to i smysl. Teplé barvy jsou takové typicky „letní“ 🌞 a studené naopak ty „zimní“ ❄. Možná s drobnou výjimkou zelené, která k létu také patří. A ona taky ta pěkná hrášková ☘ zelená teplá je, studená je až ta druhá, ta tmavá, ale holt se ten kruh někde rozdělit musí :-).

No, ale to není všechno. I barva, která je hlavním představitelem a zástupcem studených barev – modrá – totiž může mít teplý odstín a naopak! Jedinou výjimku tvoří oranžová 🍊, která je prostě teplá a studený odstín nemá. V článku, který se věnuje míchání barev (jehož praktické pokračování pro vás chystám) vysvětluji, že jsou jen tři primární barvy a ty zbylé vznikají jejich mísením. A to je právě důvod, proč můžeme u každé barvy najít teplé i studené odstíny.

Jak poznat teplotu odstínu?

Stačí si zapamatovat, že teplotu barvě přidá žlutá 🟡 a „zimu“ dodá modrá 🔵. No dobře, ale jak tedy pak tyto dvě barvy můžou mít teplé a studené odstíny, když to jsou právě tyto dvě barvy, co o teplotě odstínu rozhodnou? Je to právě o míchání, o správném míchání barev.

Není modrá jako modrá...

Studená modrá je prostě modrá jako taková, když do ní přidám kapku žluté, začne se mi zbarvovat do tyrkysova a to už je teplý odstín modré.  Žlutá sama o sobě spadá do teplých barev, evokuje v nás sluníčko a sluníčko znamená teplo. Studený odstín žluté má třeba citron 🍋. A jak takovou barvu získáme? Pokud do žluté přidáte modrou, dostanete zelenou. Takže tady opatrně. Správného odstínu můžete dosáhnout přidáním bílé. Nebo opravdu ale opravdu hodně světle modré.

Asi nikdo nebude rozporovat, že na obrázku jsou dvě žluté a dvě modré. Jsou to tedy pouze dvě barvy, ale pokaždé v jiném odstínu, jiné teplotě a tedy i jiným celkovým dojmem a vyzněním. Jsou to sice detaily a drobnosti, ale může to velmi ovlivnit celkový dojem vašeho obrazu. 

Nepodceňujme malé věci, protože právě malé věci rozhodnou, jestli vznikne velké dílo. 

Kdo si hraje, nezlobí...

Stejným způsobem si můžeme hrát i s jinými barvami a jejich odstíny. Ano, je to hra. Hra, která má svá pravidla a když se je naučíte a budete respektovat, ušetříte si spoustu trápení a dotazů typu: Proč ten obraz vypadá tak jaksi zvláštně?

Teplá zelená je ta svěží, letní, dejme tomu hrášková zelená. Studená je temnější. To je jasný, když přidáváme modrou, což je tmavý pigment. Studená modrá bývá označována jako mořská zelená, já osobně ji vidím jako smaragdovou. Růžová jako zástupkyně teplých barev má svoji studenou parťačku, té říkáme fuchsiová. A studená fialová není jako fialky, ale bývá označována jako purpurová.

Červená barva je také považována za zástupce teplých barev, ale není červená jako červená. To možná víte, pokud jste se někdy pokoušeli sladit outfit a zjistili jste, že na sobě máte 50 odstínů červené a každý kus je jiný a ne vždy k sobě ladící. Teplou červenou si můžete představit jako krásné šťavnaté zralé rajče. Studená červená musí mít v sobě víc modré, jsou to tedy spíš zralé maliny.

Věřím, že se mi na těchto několika příkladech podařilo vysvětlit podstatu toho, jak vznikají teplé a studené odstíny barev. A budu ráda, když vám to pomůže tyto drobné rozdíly vnímat nejen u nákupů oblečení, ale i při malování 👩‍🎨. Nejen motiv je totiž to, co rozhoduje, jestli váš obraz bude super a bude mít tu správnou atmosféru. Jsou to i takové detaily, jako odstíny barev.

Pokud k tomuto tématu máte jakékoliv dotazy, neváhejte mi napsat. A jestli se chystáte tvořit, tak přeji, ať se dílo podaří.

Vaše Lucie

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *