fbpx
wisdom, traffic sign, meditation-92901.jpg

Strašák jménem DOKONALOST

Dlouho mě to trápilo. Dlouho jsem si s tím neuměla poradit. A pak jsem to pochopila. Honba za dokonalostí je jako honba za zlatým grálem. Otázka zní: Existuje vůbec?

Před nějakou dobou jsem na Instagram a Facebook dala fotku jednoho svého obrazu. Ano, tohoto červeného auta. Přidala jsem popisek, že není dokonalý a že na něm vidím spoustu věcí, které bych opravila/udělala jinak. Už ale nemůžu, obraz už není můj.

Někdo mi na to odpověděl, že právě ta nedokonalost je na něm hezká, že to je takové uvěřitelné. V první chvíli mě to překvapilo a nad komentářem jsem se pousmála. Pak mi to ale došlo. Paní udeřila hřebíček na hlavičku.

Zmínila TO, co je potřeba si při malování obrazů uvědomit. Můžete se srovnávat s předlohou a snažit se, aby váš obraz byl předloze co nejvíce podobný.  Budete pak ale spokojeni? Bude pak pro vás obraz dokonalý? Nebo se objeví něco, co se vám časem třeba až tak líbit nebude?

Potřebujeme dokonalost ke spokojenosti?

Často se mi stává, že dokončím obraz a jsem z něj naprosto unešená. Kochám se a srdce plesá při každém pohledu na něj. Asi to znáte, takový ten klasický pocit zamilovanosti a růžových brýlí. No, pak přijde druhá fáze. Po tom, co se na obraz dívám 2 týdny každý den. A ejhle, už mě to láká vzít štětec do ruky a udělat „drobné“ úpravy. Protože PAK bude obraz dokonalý. Nebude!

Něco, co by se dalo upravit, se objeví vždycky. Možná ne hned, ale časem určitě. Proto radím, vykašlete se na dokonalost.

Vykašlat se na dokonalost neznamená "vypnout" soudnost

Chci jen dodat, že neříkám, vypněte sebekritiku a nesnažte se. To jsou dvě naprosto rozdílné věci. Pokud něco malujete, věnujete tomu čas, trpělivost a vyzkoušíte všechno, co umíte, aby to vypadalo nejlíp, jak umíte, tak jste pro danou chvíli udělali maximum a obraz považujte za hotový.

Nekoukejte na to, že někdo by to možná namaloval lépe. Takových lidí najdete vždycky plno. Neznamená to, že nutně malují lépe, prostě to dělají jinak, po svém, možná mají víc zkušeností. 

Nejste-li spokojení, zlepšujte se

Pokud se svými výtvory nejste spokojeni a chcete být lepší, pak je dobré zkusit nějaký kurz, něco si nastudovat, zkoušet různé techniky a trénovat, trénovat a trénovat. To, že se vykašlete na dokonalost neznamená, že na sobě přestanete pracovat a posouvat se vpřed. Znamená to jen, že se přestanete trápit pocity „nedokonalosti“, možná „méněcennosti“ a smíříte se s tím, že jste pro tuto chvíli udělali maximum. Může to pro vás být i dobrá zpětná vazba a motivace k tomu, na čem je ve vaší technice potřeba zapracovat. 

Jakýkoliv pokus je lepší než nicnedělání

Je dobré mít na paměti, že žádný učený z nebe nespadl a že není ostuda se o něco pokusit, i když výsledek není zrovna perfektní. Pořád jste o tento pokus před těmi, kteří ještě neposbírali ani odvahu, aby to vyzkoušeli (ti nejvíc a nejčastěji kritizují).

Jak se říká, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Pokud máte pocit, že jste něco zkazili, vyměňte ho za radost z toho, že jste aspoň něco zkusili. Pak už je jen na vás, jaké další kroky podniknete, aby se vaše dovednosti rozvíjely a vaše díla se k dokonalosti aspoň přiblížila.

Přeji krásný začátek víkendu a ať se díla podaří.

Vaše Lucie 🎨❤

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *