fbpx

Jak namalovat labuť?

Dlouho si hraji s myšlenkou, že by bylo fajn, dát vám konkrétní návod „krok za krokem“, jak něco namalovat. No, jenže jsem se nemohla rozhodnout, co to bude.  Jaký návod by mohl být pro lidi zajímavý? Kytka? Strom? Nějaké zvíře?

Přemýšlela jsem několik dní a uvažovala, co namaluji a postup pro vás zdokumentuji tak, aby se z toho návod dal udělat. No a pak mi to došlo, vždyť už jeden postup zdokumentovaný mám. Mám nafocené jednotlivé kroky malování obrazu s labutí. Tak tady máte návod, jak na obraz labutě. Doufám, že vám pomůže a že se vaše labutě podaří.

Zvolila jsem černobílou variantu, tedy 50 odstínů šedi :-).

Krok 1

Ať už malujeme akrylovými barvami cokoliv, vždy začínáme pozadím. V tomto případě jsem namalovala celé plátno šedou barvou.

Vymáčkněte na paletu trošku černé barvy a větší množství bílé. Obě barvy pak mezi sebou promíchejte. Nemusíte být moc pečliví, vůbec nevadí, když pozadí bude jakoby žíhané.

Na pozadí si pak bílou barvou načrtněte tvar labutě. Nebojte se toho, nemusí být dokonalý. Jak uvidíte dál v návodu, taky jsem ho upravovala :-).

Krok 2

Jakmile máte plus mínus jasno ve tvaru, tak je potřeba rozmyslet, kde a jak budou stíny. Říkám to stále a budu se opět opakovat, ale každá věc je z určité strany osvětlená a někde má stín. Tak stejně každá věc umístěná v prostoru nějaký stín sama vytváří.

Já jsem zatím udělala stín na krku (ten podélný šedý pruh) a na ocase nebo jak se tomu u labuti říká 🙂

Na začátku vždy používám mírně naředěnou barvu tak, aby nezanechala příliš velkou vrstvu, která by se v případě potřeby hůře opravovala.

Krok 3

Dále jsem se stínováním pokračovala na křídle, které je blíže k nám. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o labuť, které plave na vodě venku, tak předpokládám, že světlo jde shora. Představte si nad labutí nebe a sluníčko a hned budete vědět, odkud kam světlo dopadá. Proto bude horní část křídla osvětlená a na spodní bude stín. 

Stín vytvoříte tmavě šedou, V některých místech může jít až do černa, ale doporučuji začít mírněji a světlejšími odstíny a případně ztmavit. Je to jednodušší proces, než zesvětlovat hodně tmavé místo.

Krok 4

A jak už jsem psala, tak každá věc sama i stín vrhá, takže jsem udělala černou čáru tam, kde se labuť „dotýká“ vody. tady se černé bát nemusíte.

Můžete si všimnout, že se jen díky takové drobnosti úplně změnil vzhled obrázku a labuť už nám nevisí v šedém prostoru, ale krásně se nám usadila do vody. Pokud zapomenete udělat stín tam, kde se jakýkoliv předmět dotýká podložky, bude vám ten předmět „levitovat“, což může být záměr. Pokud máte ale ambici malovat alespoň trochu realisticky, pak na to nezapomínejte 🙂

Krok 5

Už na předchozím obrázku jsem mírně zvýraznila stín na krku labuti a tady pokračuji se stínem na křídle a ocase. Také jsem zvýraznila stín „pod labutí“ a „vybarvila“ zobák

Pozornějším z vás možná neuniklo, že tady už mírně opravuji původní náčrt.  Zobák jsem udělala mírně širší a kratší, než jsem měla na původním náčrtu.

Krok 6

Tady proběhl první pokus o správné vystínování zobáku, nicméně nebyl úplně úspěšný a zobák by takto působil nesprávně. Potřebuji správným stínováním dosáhnout toho, aby bylo patrné, že se díváme na zobák z profilu a lehce ze spodní strany.

Vzhledem k tomu, že se mi to nepovedlo, tak to budu přemalovávat, ale potřebuji barvu nechat chvíli zaschnout, tak se jdu věnovat jiným částem obrazu.

Krok 7

Během čekání na uschnutí zobáku jsem si začala hrát s tím, jak namalovat vodní hladinu. Můžete to vidět v levém dolním rohu.

Pokud nevíte jak na to, můj postup byl takový, že jsem štětec, který byl od šedé barvy, namočila lehce do barvy bílé a udělala pár čar, pak jsem ho namočila opravdu jen špičkou do černé a postup opakovala, pak zase bílá… Důležité je střídání barev, ale také správný směr tahů štětcem. Píši o tom ve svém eBooku zdarma, který se věnuje stínování. Tahy štětcem je potřeba vést v tomto případě vodorovně, aby to mělo ten správný efekt.

Krok 8

Tady už jsem se pustila do křídla. Asi všichni víme, jak vypadá peří. Není ale nutné na labuti vymalovávat každý jednotlivý „chloupek“ na každém peříčku.

Další věc, kterou opakuji často: Malujte věci tak, jak je vidíte, ne tak, jak je znáte!

Pokud se dívám na labuť z břehu rybníka, asi těžko u mě bude tak blízko, abych viděla každý detail peří. Takže naznačím jednotlivá peříčka, ale do dalších detailů se nepouštím. Pokud ovšem chcete udělat detailní realistický obraz, tak vezměte malý štěteček a můžete se pustit do práce.

Krok 9

Tady jsem opět o něco málo zesvětlila zobák a „vyrobila“ stín mezi krkem a křídlem. Mimochodem se mi to vůbec nelíbilo, takže v dalším postupu opravím křídlo tak, aby bylo blíže ke krku.

Také jsem upravila stín na křídle. Na předchozím obrázku je tmavší a jak jsem ho zesvětlila? Štětec namočím do vody a následně do bílé barvy, kterou tak lehce naředím. Tím pádem bude barva méně krýt a mě tak zůstane stín a jeho tvar zachovaný, jen je o něco světlejší. Čím víc barvu naředíte, tím méně bude krýt.

Krok 10

No a protože malování je o tom, že to zkusíte a když se vám to nelíbí, tak to přemalujete, tak jsem zase předělala stín na křídle 🙂 Tentokrát jsem na to šla úplně jinak, zdůraznila tvar jednotlivých peříček.

Dalším krokem bylo vytvoření vodní hladiny. Teď už ne jen rožek na zkoušku, ale celkově. Tady není potřeba si s tím nějak extra hrát, minimálně v oblasti „pod labutí“ s tím budeme pracovat. Když je totiž nějaký objekt na vodní hladině, tak se do ní vždycky odráží.

Krok 11

No a protože opravovat mě prostě baví 🙂 tak jsem opět zesvětlovala stín na křídle. Postup jsem popsala výše. Stačí naředit bílou barvu tak, ať dosáhnete odstínu, který je pro vaše oko v pořádku.

Jen jedno malé připomenutí, akrylové barvy po zaschnutí tmavnou. Než tedy budete něco opravovat, počkejte na zaschnutí a počítejte s tím i v případě, že něco zesvětlujete.  

Krok 12

Konečně jsem opravila pozadí okolo hlavy a zkráceného zobáku a zvětšila křídlo tak, aby nebyla tak velká mezera mezi křídlem a krkem. Zmiňovala jsem se o tom v kroku, kde jsem dávala stín právě mezi krk a křídlo. Také jsem opět opravovala zobák a konečně namalovala linii hlavy tak, aby bylo patrné, že je tam oko.

Ještě si můžete všimnout 4 drobných bílých čárek na pravém kraji obrázku. To není barva, ale otisk zubů mého psa, který si plátno chtěl ochutnat :-). V dalším kroku je konečně přetřu.

Jen upozorním, že při výrobě obrazu nebylo ublíženo žádnému zvířeti.

Krok 13

Nastal čas věnovat se nejen křídlu, které je k divákovi blíže, ale i tomu, co je na druhé straně. Žádné velké umění, jen pár pruhů bílou barvou a už to vypadá „použitelně“.

Právě nad tímto „zadním“ křídle byly zmíněné otisky zubů, které jsou už zatřené šedou barvou.

Krok 14

Tady se mi konečně podařilo vystínovat zobák tak, že jsem s ním spokojená a vypadá tak, jak podle mě má vypadat. Drobně jsem upravila i tvar a zobák pro změnu trochu zúžila.

Teď mám tedy hotovou hlavu, krk. V této fázi jsem nebyla spokojená s tvarem křídla a tak jsem si vymyslela ještě menší úpravu, kterou uvidíte v dalším kroku.

Krok 15

Přidala jsem pár peříček a vytvořila „rozčepířenou“ horní hranu křídla, což mi i více sedělo k tomu, že má labuť křídla mírně zvednutá.

Dále jsem přidala stín mezi křídlo a krk, tentokrát už jsem s tím byla spokojená a mám tedy hotové i „přední“ křídlo.

Krok 16

Ještě bylo potřeba dopracovat „zadní“ křídlo. Přeci jen se jedná o vznešené a krásné zvíře, tak nešlo nechat křídlo „rozcuchané“ a neupravené.

V tomto kroku považuji labuť jako takovou za hotovou. Další úpravy už budou jen na pozadí a na vodě. Chvíli jsem si hrála s myšlenkou, že by okolo vody měly být stromy. Zkusila jsem to a nelíbilo se mi to, Chtěla jsem, aby dominantou byla labuť. Ta ale do stromů jaksi zapadla. Tak jsem stromy dala pryč.

Krok 17

Nakonec jsem udělala jen takový menší keřík, který mi přišel adekvátní a labuť pěkně doplnil. Zbylé pozadí je tmavší proto, že jsem tam rozmazávala ty původně plánované stromy :-).

Pozadí hotovo, teď se vrhnout na vodu. Kromě stínu je potřeba udělat už zmíněný odraz na hladině. Labuť je bílá, takže budeme přidávat bílou.

Krok 18

Můžete si všimnout, že jsem začala přidávat bílou do vody „pod labuť“. Nejedná se ale o jednolitou bílou a ani nechci do vody malovat labuť jako takovou. I když i tak by to mohlo být. Někdy máme vodu jako zrcadlo, ale nebylo to mým cílem.

Prostě jsem vzala štětec, bílou a stříbrnou barvu a opět jsem jen dělala vodorovná tahy tak dlouho, dokud jsem nebyla spokojená.

A stříbrnou barvu nepotřebujete, já ji mám obrovskou tubu, tak ji sem tam použiju místo šedé 🙂

Krok 19

A už je v podstatě hotovo. Jen jsem ještě přidala stín do vody za labuť.

Ne že by tam musel být, ale korespondovalo mi to lépe s tmavým pozadím. To vzniklo náhodou, překrýváním stop po stromech, které se mi nelíbily a tak jsem se rozhodla, že bude i ve vodě stín a budeme se tvářit, že to byl záměr :-). 

Krok 20

No a poslední věc, je potřeba si dílo podepsat. Ať už malujete cokoli, tímto by měla vaše práce končit. I když malujete obraz podle jiného malíře, podepíšete ho svým podpisem. Je to totiž vaše dílo. 

Já podpisem dávám najevo, že je hotovo. Často se mě doma při práci ptají, jestli už mám hotovo. Moje odpověď je vždycky stejná, dokud není podepsáno, není hotovo.

Já mám tedy hotovo a jsem spokojená. Ano, obraz není dokonalý, realistický a jako živý, ale má přesně tu atmosféru, kterou jsem chtěla. A o to jde, malovat tak, jak to cítíte. Pokud bych chtěla dokonalost, nechala bych si zarámovat fotku :-).

A co se návodu týče, jde spíš o popis mého postupu než že bych vám doporučovala všechny mé kroky opakovat :-). Chtěla jsem tím ukázat i to, že jde přemalovat vše, co se nám nelíbí nebo nepovede a že malování je proces. Vždycky se dá něco přidat nebo ubrat, podle toho, jak to cítíte, i když předloha nebo hlava to měla původně jinak.

Odkryla jsem vám svůj postup i myšlenkové pochody a myslím, že teď už nikdo nepochybuje o tom, že nejsem přirozený super talent. Ale jak vidíte, tak metodou pokus/omyl se dá vytvořit dílko, na které budete rádi koukat.

Přeju vám, ať se dílo podaří tak, jak chcete.

Vaše Lucie

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *