fbpx
painter, paint cans, brush

Co to jsou akrylové barvy a proč si je zamilujete?

Možná si myslíte, že akrylová barva je něco, co patří do ruky zkušeným malířům a že není vhodná pro začátečníky. Nemyslím si, naopak. S akrylem se výborně pracuje a rychle se to naučí kdokoliv z vás.

Akrylové barvy jsou vhodné pro začátečníky i malíře jakékoliv úrovně pokročilosti.

Já se s akrylovými barvami setkala před 11ti lety. Nevím o tom, že bych s nimi přišla do kontaktu kdykoliv předtím, ale je to klidně možné. Mimo výtvarku na škole jsem chodila do „lidušky“, kde jsme zkoušeli obrovské množství technik, ale upřímně si na akrylové barvy nevzpomínám.

Jako dítě jsem akrylové barvy neznala

Z dětství mám zažité temperky a vodovky. Ať už jsme kupovali jakékoliv barvy, šetřilo se, a tudíž jejich kvalita byla mizerná, práce s nimi náročná, no a výsledky radši komentovat nebudu. Ráda jsem malovala tuší, milovala jsem tu sytost barvy. Akorát byla jen černá, občas modrá nebo červená, ale moc barevný obrázek čistě tuší namalovat nešel…

Na „starý kolena“ jsem se potkala s akrylovými barvami a hned jsem se stala jejich fanouškem. A ptáte se proč? Pracuje se s nimi jednoduše, asi jako s temperkama ve škole. Nepotřebujete nic dalšího, jen barvy, vodu a hotovo. Ale oproti temperkám mají tu výhodu, že když zaschnou, tak je můžete přemalovat a ta původní suchá vrstva drží, nerozmazává se. I když dokončíte celý obraz, tak je jakoby „omyvatelný“ a to i bez použití závěrečného laku. 

Pokud chcete, tak i k akrylovým barvám můžete používat různé „doplňky“. Existují média, které vám zpomalí proces schnutí. Jiná, které použijete na techniku pouring (lití barvy). Pak můžete využívat různé strukturální pasty, které buď smícháte přímo s barvou, nebo nanesete na plátno a pak malujete. Jak název napovídá, taková pasta vám pomůže vytvořit strukturu – omítka, písek apod. Dokonce existuje taková, která po zaschnutí popraská a vás obraz tak získá punc vysokého věku 🙂

Co je to ten akryl?

Je to rychle schnoucí barva na bázi plastového polymeru, kterou lze použít téměř na jakýkoliv povrch, pokud neobsahuje oleje, příp. vosk. Je ředitelná vodou, nepotřebujete tedy žádné speciální přípravky na ředění případně vymývání barvy. Jejich použití je tedy jednoduché

A pokud vás zajímá, jak rychle taková barva schne? Záleží na tloušťce vrstvy barvy, kterou nanesete. Pokud pracujete s naředěnou barvou (barva + voda), uschne vám v rámci vteřin – minut. Když barvu nenaředíte a nanesete větší vrstvu, pak si na úplné zaschnutí počkáte v řádu hodin. A jestli chci mít jistotu, že mám obraz dobře proschlý, nechám ho odpočívat přes noc, max. jeden den. V návodech se píše 48 hodin, to podle mě platí, když barvu naředíte médiem, které zpomaluje schnutí barvy.

Pár minut je dobré počkat i případě, že se vám něco nepovede a potřebujete to přemalovat. Pokud by spodní vrstva nebyla zaschlá, mohl by vám z toho vzniknou nevzhledný mišmaš barev. Pokud totiž smícháte příliš mnoho barev, dostanete fakt nepěknou hnědou až černou barvu a na první pohled bude patrné, že jste se s akrylem neskamarádili.

Každopádně, ať už akryl necháte schnout třeba i  těch 48 hodin, pořád je to o několik měsíců méně, než čekání na vyschnutí obrazu malovaného olejovými barvami.

Důvody proč mít rád akrylové barvy

Rozdíl mezi akrylem a "vodovkama"

Dneska už to tedy nejsou vodovky, ale akvarel. Nicméně já vyrostla v době, kdy se tomu říkalo vodovky a tak to jsou prostě vodovky 🙂

Spousta lidí si myslí, že vodovky jsou pro začátečníky lepší a jednodušší než akryl. Popravdě, u vodovek je mnohem důležitější mít techniku a vědět, co děláte, jinak můžete obraz vyhodit a začít znovu. U akrylu se lecos schová a navíc jde přemalovat, což je pro začátečníky určitě lepší. A i akryl jde naředit vodou a v podstatě můžete dosáhnout toho, že akryl bude vypadat a chovat se jako vodovka. Jen to nebude fungovat na plátně. K tomu budete potřebovat speciální akvarelový papír.

Rozdíl mezi akrylem a olejem

No, já osobně si na olej netroufám už jenom proto, že potřebujete spoustu dalších věcí a je to „smradlavější“ práce. Cena olejových barev je vyšší než akrylových. Samozřejmě, pokud si na olej troufnete, můžete vytvořit krásná díla. Pokud využijete právě toho, že pomalu schne, budou se vám barvy mezi sebou krásně míchat a můžete vytvořit neviditelné přechody mezi barvami. To platí i o tazích štětcem, které jsou v oleji nepatrné a proto je olej vhodnější pro realistické malíře. Olejové barvy mají také větší hloubku, oproti tomu akryl nabízí výrazné a syté barevné odstíny.

Akryl můžete použít jako podmalbu pro olej, naopak to nejde. Což vám může urychlit proces malování, protože pokud uděláte podmalbu olejem a budete čekat minimálně 5 dnů na zaschnutí, na její úplné zaschnutí si pak počkáte 3 – 6 měsíců. Používám termín schnutí, olejové barvy nicméně neschnou, ale polymerují.

Nejde říci, jestli je lepší olej nebo akryl, záleží na preferencích každého. Na vyzkoušení je každopádně jednodušší i levnější akryl.

Vlastnosti akrylových barev

Jsou všechny akrylové barvy stejné?

Není barva jako barva a jen díky tomu, že je na ní nápis akrylová neznamená, že vás nadchne a bude se vám s ní dobře pracovat. Za 11 let malování mi už rukama prošla celá řada barev různých značek, velikostí i cen. Tak vám teď předám své zkušenosti, ať se zbytečně netrápíte s barvami, které za to nestojí.

Liquitex Basics 48 pcs

Moje první sada barev, dostala jsem ji jako dárek před 11-ti lety. Ještě dnes s nimi maluji. Tedy s odstíny, co mi zůstaly. 

Jsou to skvělé barvy, se kterými se naučí malovat opravdu každý. Mají optimální hustotu, výbornou krycí schopnost. Z těch 48 tub jsem měla asi 3, které byly hned po otevření divné… Jedna byla zaschlá, v jedné byly žmolky a ze třetí vytékalo něco jako olej a pak až barva. Což u barev s takovou cenovkou nepotěší, ale i tak musím říct, že to jsou zatím nejlepší barvy, co jsem měla.  

Kreul

K těmto barvám jsem se dostala nedávno a objednala pár kousků na vyzkoušení. Nejlepší je „mattfarbe“, má krásnou sametovou texturu, výborně kryje a hustota je optimální. Ty neonové odstíny mě zatím moc nenadchly, ale je pravda, že jsem je zkoušela jenom na papír. A z toho pokusu mám dojem, že moc nekryjí.

Solo Goya

Barvy značky Solo Goya jsem neznala a objednala jsem jich celkem dost a ve větších baleních. No a celkem mě potrápily. Barvy jsou řidší, než by mi vyhovovalo a také nekryjí tak dobře. Nicméně dá se na to zvyknout a pracovat s nimi, akorát to není tak jednoduché, jako s jinými kousky. Pokud bych chtěla použít čistě barvu z tuby, asi bych s tím práskla o zem, ale pokud se dobře namíchá s lépe krycími, je to celkem v pohodě. Určitě bych je nevolila jako jediné, ale jako doplněk, proč ne.

El Greco

Barvy El Greco jsem objednala společně s předchozími Solo Goya, popravdě jsem si nevšimla, že je to jiná značka 🙂 ale při zkoušení jsem si rozdílu všimla hned. El Greco je o poznání lepší barva, reps. mě mnohem více vyhovuje, akorát jsem si objednala odstíny, pro které budu hodně těžko hnedat uplatnění 🙂

Crea Box

Sadu základních barev Crea Box jsem dostala k jedné zakázce. Myslím, že to byla sada zakoupená v Lidlu. A stejně jako u dalších barev z Lidlu, musím uznat, že nejsou vůbec špatné. A to jak samy o sobě, tak mají dobré vlastnosti, pokud přijde na míchání barev. Nestane se vám, že by vás nepříjemně překvapil namíchaný odstín jako je tomu v případě The Wall Art barev.

Primo Acryl

Na tuto barvu jsem narazila úplně náhodou v obchodě Nanu-Nana. Potřebovala jsem koupit dárkovou krabičku a pak jsem měla v plánu cestu do výtvarných potřeb pro červenou barvu. Když jsem si všimla, že svoje „potřeby“ můžu vyřešit na jednom místě, byla jsem nadšená a nadšení mě neopouštělo ani při práci s barvou. Výborná hustota, krásný sytý pigment. Poměr cena/výkon za mě super a je to barva, kterou určitě můžu doporučit. A baví mě i to „netradiční“ balení.  

Crelando

Barva z klasické Lidlovské sady a musím říct, že pro mě dobrá barva. Neurazí, nenadchne, ale svůj účel splní asi víc než dobře a pokud nejste ostřílený profík, ale třeba s malováním začínáte, určitě vám tyto barvy budou stačit. A rozhodně za tuto sadu zaplatíte výrazně méně než za Liquitex.

The Wall Art

Barvy koupené v Hornabachu. Poměr cena/výkon je optimální. Za dobé peníze dostanete dost barvy. Samy o sobě jsou barvy pěkné, akorát husté a dobře se s nimi pracuje. Pokud bych jim měla něco vytknout, tak jsou to zvláštní  výsledné barvy, pokud je namícháte s bílou. Třeba modrá na obrázku neudělá světle modrou, ale barva je do fialova. Černá pro změnu neudělá šedou, ale takovou zvláštní modrou… Ale všimla jsem si toho jenom v případě míchání s bílou, v ostatních případech jsou výsledné barvy standardní, dle očekávání.

Mimo výše zmíněné mám zkušenosti i s dalšími barvami. Nejvíc s bílými, které prostě vždycky dojdou jako první. Vyzkoušela jsem bílou od Koh-i-noor, Lukas a dokonce jsem koupila i v Kiku. Koh-i-noor mě trochu zklamal nízkou kryvostí, Lukas je zase trochu řidší než bych chtěla, ale zase v poměru cena/výkon jsou to použitelné barvy. Jediné, na co bych si opravdu dávala pozor, jsou barvy z Pepco. Koupila jsem tam sadu pro neteře a bylo z toho trápení při výrobě obrázků a slzičky kvůli tomu, že to nejde a výsledek není takový, jaký by si přály. Barvy totiž vůbec nekryly, špatně se roztíraly a další přetření štětce původní vrstvu smazalo… Takže za mě fakt ne. 

A důležité upozornění na závěr. Ať už budete malovat jakoukoliv značkou barev, nepoužívejte barvu přímo z tuby. Vždy je dobré přimíchat trošku bílé, případně tmavé barvy, ať dostanete do barvy hloubku, kterou automaticky mají olejové barvy. Pokud to neuděláte, je možné, že váš výsledný obraz bude působit nereálně a ploše.

A jaké jsou vaše zkušenosti s akrylovými barvami? Podělte se se mnou.

A ať se budete pouštět do čehokoliv, přeju, ať se dílo podaří.

 

Vaše Lucie

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *