fbpx
brush, color, colorful

Není štětec jako štětec!

Vybrat správný a „nejlepší“ štětec. To je to, oč tu běží. Výběr je obrovský, variant spousta a jak se v tom vyznat? Jde o cenu? Materiál? Budete s lepším štětcem malovat lépe? Otázek kolem štětců je spousta a tak jsem se rozhodla některé základní informace shrnout v tomto článku.

Nejlepší štětec neexistuje 🙁

Spousta z vás už ani nemá důvod číst dále. Ne že bych vás chtěla hned ze startu odradit, ale taky jsem vás nechtěla napínat až do konce článku. Je to blbý, ale je to tak. Neexistuje něco jako ideální štětec, díky kterému by se vaše dílo mohlo dostat do galerie. Ale rozdíly mezi štětci jsou. Důležité je, umět si vybrat takový, který vám bude vyhovovat nejvíce a prostě sedne jako p*del na hrnec :-).

A jaké štětce máme k dispozici?
paint brushes, painting, creativity

Štětce můžeme dělit do několika kategorií. Důležitý je materiál, ze kterého je štětec vyroben. K dostání jsou štětce přírodní a syntetické. Je mezi nimi velký rozdíl. Přírodní štětec zanechává v barvě viditelný tah. Jde přesně vidět, odkud kam jste štětcem malovali a výsledek může působit více umělecky. Já osobně jsem přírodní štětce ráda kupovala. Ale jen proto, že se mi líbí více než štětce syntetické.  Až časem jsem přišla na to, že se s nimi zbytečně trápím, když chci docílit jemné jednolité plochy. Pokud chcete malovat více realisticky, pak je to s přírodními štětci náročnější, ale ne nemožné :-).

Přírodní štětce

Přírodní štětce jsou krásné a jednoduše s nimi vytvoříte „stkukturu“, jednotlivé tahy takovým štětcem mohou být na obraze dobře viditelné a to zajisté dodá obrazu svůj půvab. Pokud ovšem toužíte po hladké malbě, pak pro vás nejsou tou pravou volbou.

brush, color, canvas
Syntetické štětce

Z logiky věci jsou na druhé straně štětce syntetické. K těm jsem si hledala cestu delší dobu, ale teď na ně nedám dopustit. Mají jemnější a měkčí štětiny mnohem lépe se s nimi malují drobné detaily, tenké čáry. Díky tomu může váš obraz vypadat více realisticky. I u naivních obrázků se využívá více hladká malba, aby barevný prostor působil jednolitě, jako když to vytisknete na počítači :-).

brush, painter brush, paint

Syntetické štetce jsou měkčí a jemnější a díky nim bude jemnější celé vaše dílo, pokud budete chtít. Samozřejmě i se syntetickým štětcem můžete dosáhnout struktury a nejednotnosti, ale to už opravdu musíte chtít 🙂 

Na to, jakou za sebou nechá váš štětec stopu má mimo jiné vliv i to, jestli ho používáte suchý nebo namočený a také množství barvy, které naberete, ale to už je jiné povídání, které si necháme na samostatný článek.

brush, color, painting
Dělení štětců podle tvaru

Zpět k dělení štětců, rozlišujeme ještě kulaté a ploché, tedy podle jejich tvaru. U kulatých řešíme jejich velikost, rozuměj tloušťku a jestli je do špičky nebo prostě válec. U plochých kromě tloušťky koukáme i na to, jestli je horní hrana rovná, zkosená z jedné strany, z obou (tedy taková špička) a nebo do obloučku. Každý tvar má své kouzlo a využití, to ale neznamená, že musíte hned kupovat všechny. 

Každý štětec zanechává jinou stopu a dosáhnete s ním jiných výsledků, proto je dobré si to předem vyzkoušet a třeba i takto porovnat.

Teď to nemyslím tak, že si musíte s každým štětcem malovat to, co já. Jen je dobré si vyzkoušet, jak maluje celou plochou, jak špičkou, jak se vám dělají základní tvary apod. Sice na plátně jde opravit kde co, ale pokud už finišujete, vyberete špatný štětec, kterým dílo pokazíte a musíte o krok zpět a předělávat… To neudělá radost nikomu. 

Na obrázku výše jsem zkoušela 4 štětce ploché a 4 kulaté. Každý jiný. O jaké konkrétně šlo, vidíte ve fotografii níže. Jsou to mé nejoblíbenější kousky a tak vám ke každému napíšu, k čemu ho používám a proč mi právě k tomu účelu přijde jako dobrá volba.

Velký kulatý štětec

Jeden z těch, co byl původně součástí kosmetické taštičky 🙂

K čemu poslouží?

Pokud ho namočíte do vody a pak až do barvy, bude se vám barva výborně nanášet a nespotřebujete jí tolik. Pokud tedy máte větší plochu, pozadí, kde nepotřebujete přesné linie, pak je to dobrá volba.

Když ho použijete suchý, pak se vám díky krouživým pohybům povede barvu pěkně rozprostřít tzv. do ztracena. Pomůže, pokud malujete přechody jedné barvy do druhé. Prostě ho vezmete, suchý, bez barvy a barvu na plátně jím rozetřete.

Přírodní kulatý štětec

Koupený v hobbymarketu.

K čemu poslouží?

Jak píši výše v článku, přírodní štětiny zanechávají viditelnou stopu, což vám může mnohdy pomoci s vytvořením „plastické“ struktury. Já ho ráda používám při stínování technikou tzv. dry brush, tedy suchý štětec. Ale vlastně při stínování obecně, dá se tedy říct, že mi pomáhá dotvořit finální vzhled a používám jej v horních vrstvách obrazu, rozhodně ne na podmalbu, ale to je čistě moje cítění.

Syntetický kulatý štětec

Koupený v sadě ve výtvarných potřebách.

K čemu poslouží?

Pro mě poměrně univerzální štětec, se kterým řeším drobnější věci na plátně. Dá se s ním poměrně dobře „vybarvit“ větší plocha, tak namalovat kontury. Osobně u těchto štětců preferuji kratší štětiny. Pokud jsou štětiny příliš dlouhé, pak se se štětcem špatně pracuje právě na konturách a detailech a i při tom „vybarvování“ se vám bude hůře trefovat. Ale pokud máte takový štětec s dlouhými štětinami, tak je hlavně nestříhejte. To ten štětec můžete vyhodit rovnou… 

Kulatý syntetický štětec na detaily

Syntetický štětec na detaily. Tento ke mě docestoval s devíti úplně stejnými štětci z Číny. Musím říct, že to byl opravdu dobrý nákup. Štětiny jsou dlouhé akorát, dobře drží tvar a výborně se s ním pracuje.

K čemu poslouží?

Jak je patrné z názvu, tak na detaily. Zvládne opravdu jemnou linku, pokud třeba malujete vlasy nebo zvířecí srst. Já dlouho takové drobné štětce nekupovala, malovala jsem na velká plátna a s detaily si moc nehrála. Teď nechápu, jak jsem tak dlouho mohla být bez nich. Myslím, že „šikovného prcka“ by měl mít po ruce každý.  

Plochý syntetický štětec se zkosenou špičkou

To je on, mého srdce šampion! 🙂 Poslední dobou moje srdcovka a nejoblíbenější kousek. Původně kosmetický štětec na obočí 🙂

K čemu poslouží?

Naprosto univerzální. Má plochu, díky které vám pomůže cokoliv „vybarvit“ a to i podmalbu. Má ostrou hranu, takže i pokud potřebujete trefit přesně nějaký tvar a nepřetáhnout, je to on, kdo vám s tím pomůže. Díky špičce krásně nahradí práci malého štětce na detaily a osobně mám pocit, že na detaily mi i vyhovuje více. I pokud potřebuji udělat dlouhou tenkou čáru, tak hranou plochého štětce mi to jde lépe, než předchozím štětcem, u kterého musím častěji namáčet štětec do barvy a čára pak může působit přerušovaně…

Hranatý plochý syntetický štětec

Ze sady z Lidlu.

K čemu poslouží?

Krásně se s ním „vybarvují“ větší plochy, pozadí, podmalba. Já s ním i načrtávám hrubší obrysy. Dobře se s ním trefuje do tvaru, pokud tedy potřebujete jasný obrys, bez přetahování, vytvořit jasnou linii, je dobrým nástrojem. Osobně ho nejvíc využívám při tvorbě hran a hranatých prvků na obraze. Nemá špičku, není tedy vhodný na detaily, ale pěknou rovnou čáru jeho hranou uděláte. Za mě určitě potřebný štětec, já osobně s ním začínám, pokud nemaluji až moc velké plochy, na které si beru velký kulatý štětec.

Plochý syntetický štětec s hranou do obloučku

Menší bráška z rodiny plochých štětců, nemá ostrou hranu, ale je do obloučku, opět syntetické štětiny. Opět k dostání v Lidlu.

K čemu poslouží?

Jeho charakteristika je pro mě hodně podobná předchozímu štětci s jednou změnou, že ho využívám více na kulaté, oválné tvary. Také je to jeden z těch štětců, který beru do ruky mezi prvními, tedy na hrubší malbu nikoli na detaily.

Plochý syntetický štětec s hranou do špičky

Součást sady z hobbymarketu.

K čemu poslouží?

Nad koupí této sady jsem dlouho přemýšlela. Byla celkem drahá a obsahovala štětce, které už mám (viz výše sada z Lidlu). Nakonec mě ale přesvědčila délka štětin a tak jsem do toho šla. Štětiny jsou krátké a tak je štětec „přesný“ a taky tím šetříte barvu, která zbytečně nezůstává v dlouhatánských štětinách, které se plátna ani nedotknou. Další důvod, proč je v mé top 8, je to, že už je to šikula, který zvládne detaily, dá se s ním dobře stínovat.

Přírodní vějířový štětec

Štětec, na který jsem dlouho koukala a který  jsem měla v plánu vyzkoušet. Je to můj nový miláček. Koupila jsem si ho v Koh-i-nooru.

K čemu poslouží?

Je ideální na malování vlasů, chlupů, ale třeba také stromů. Vzhledem k přírodním štětinám zanechává stopu a vlasy opravdu pak vypadají jako vlasy aniž by bylo nutné malovat každý jednotlivý vlásek zvlášť tenoučkým štětcem (konečně dokončím svůj autoportrét). 

Za sebe doporučuji mít několik různých štětců, kombinovat jak přírodní, tak syntetické a ploché i kulaté. Větší štětce na velké plochy, pak nějakého šikulu na detaily. Osobně doporučuji na akrylové barvy kratší štětiny, které vám ušetří barvu a lépe se s nimi pracuje, jsou „přesnější“. Další doporučení je, štětce nestříhat a ani nijak jinak neupravovat. Většinou stejně nedosáhnete kýženého efektu a takto upravený štětec nejspíš stejně vyřadíte. A nebojte se, zkoušet nové štětce, já z nouze sáhla po štětci z kosmetické taštičky a nemohla jsem objevit větší poklad 🙂

No a kde takové vhodné štětce koupit?

Ani na to vám nedám jednoznačnou odpověď. Mám štětce jak z výtvarných potřeb, tak objednané z Wish (čínský eshop). Často nakupuji i v hobby marketech, obchoďácích. Dva z mých top 8+1 jsou dokonce původně štětce kosmetické :-). Někdy jsem spokojená více, někdy méně. Nemůžu říct, že dražší štětec je zárukou kvality a spokojenosti. Občas právě překvapí i ten, co k vám doputuje po měsíci čekání z Číny a stál pár korun. Důležité je vědět, jaký štětec chcete a jak se o něj správně starat, aby vám vydržel a dělal dobrou službu. 

Asi neznám nic horšího, než se snažit z vrstvy barvy vytahovat chlupy ze štětce. Ať co nejméně poškodíte to, co máte namalované. Je to k vzteku. A pokud tedy štětec pouští chlupy, rozlučte se s ním, i když to byl dlouhou dobu váš favorit.

Jak se o štětce starat?

To je asi to nejpodstatnější, co je potřeba si osvojit a pak vám vaše štětce budou dělat radost opravdu dlouhou dobu.

  • v průběhu malování mějte při ruce nádobku s vodou, kam můžete použitý štětec umístit, případně jej rovnou vypláchněte (jakmile vám na štetci zaschne barva, můžete jej vyhodit)
  • po ukončení malování štětce vypláchněte teplou vodou a mýdlem, utřete suchým čistým hadříkem
  • skladujte tak, aby štětce nestály na štětinách a ani se nijak nedeformovaly

Na obrázku vidíte dva zničené štětce, se kterými je nejlepší se rozloučit. První stál příliš dlouho ve vodě na štětinách a druhý, koupený v papírnictví, se po prvním použití jaksi roztřepil a napáchal by víc škody, než užitku.

Důležité upozornění: Občas mám nějaký obraz rozmalovaný několik dnů, týdnů. Večer (rozuměj v noci), když od díla odcházím, nechce se mi všechny štětce vyplachovat, vždyť je budu druhý den přece zase používat. Tak je nechám v nádobě s vodou, aby nezaschly. Respektive, nechávala jsem. Než jsem si tím hromadu štětců definitivně zničila :-(. Jednak se štětec může dlouhým stáním na štětinách zdeformovat, špička se zohne a štětec už není co býval. Ale co hůř, voda může pomalu rozpouštět lepidlo, kterým jsou štětiny přilepeny. No a díky tomu, že necháváte štětce dlouho stát ve vodě, budou časem jistojistě pouštět chlupy a to tak, že dost.

Co říci závěrem? Pokud vám někdo bude říkat, že je nějaký zázračný, super a nejlepší štětec, který nutně musíte mít, nevěřte mu. Není! Sto lidí, sto chutí. Každému vyhovuje něco jiného, protože každý maluje něco jiného a má svůj styl. Já osobně doporučuji občas přikoupit nějaký štětec a zkoušet experimentovat. Prvně se s ním „nanečisto“ seznámit a pak teprve zkusit použít na plátno. 

Snad vám tento článek aspoň trochu pomohl a pokud jdete malovat, tak přeju, ať se dílo podaří.

Vaše Lucie

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *